oogle PageSpeed Insights Nedir? Google PageSpeed nedir? Google PageSpeed nasıl kullanılır? Google tarafından geliştirilen internet sitelerinin performansını test etmeye yarayan bu araç basit gibi görünse de birçok sorunun kolaylıkla tespit edilmesine yardımcı oluyor. İnternet sitesi yöneticilerinin vazgeçilmezi haline gelen bu araç tam olarak ne işe yarıyor? PageSpeed uygulaması hakkında neler biliyorsunuz?

Günümüzde internet birçok kişi için bir vazgeçilmez haline geldi. Kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak, onlara bilgi sunmak, eğlendirmek veya farklı birçok amaçla hayata geçirilen internet sitesi projeleri kendi aralarında rekabet ederek kullanıcı deneyimi başta olmak üzere Google aramaları gibi birçok alanda yarış içerisinde. Kullanıcı deneyimi ve arama sonuçlarında başarınızı artırmak için ihtiyaç duyacağınız ortak araçlardan birisi ise Google tarafından sunulan PageSpeed hizmeti. Peki bu hizmet tam olarak nedir biliyor musunuz?

Google PageSpeed Nedir?

Google PageSpeed ya da tam adıyla Google PageSpeed Insights Nedir? – Google tarafından geliştirilen bir site performans ölçüm aracıdır. Bu araç sayesinde sitenizin yüklenme hızını test edebileceğiniz gibi saniyeler içerisinde karşılaşacağınız sonuç ekranında yer alan raporu inceleyerek hangi konularda içeriğinizi & sitenizi geliştirmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bir internet sitesi hız testi aracıdır.

mobil uyumlu internet sitesi

Aynı zamanda site yöneticilerinin internet sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri konusunda onlara yardımcı olan bu ücretsiz araç birçok yönlendirme, eğitim ve bilgilendirmeyi içerisinde barındırıyor. Bu aracın bir diğer güzel yanı ise dilediğiniz internet sitesini test etme imkanınızın olması. Rakiplerinizi analiz etmek ve kendi internet sitenizin performansını onlarla karşılaştırmak isterseniz sizi engelleyen hiçbir şey yok 

:)

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki internet siteniz ne kadar hızlı yüklenirse ziyaretçilerinizin sitenizden hemen çıkma oranı o kadar düşük olacaktır. Bunun yanı sıra bilinen bir diğer gerçek ise Google arama sonuçlarında site hızının da etkili olduğudur.

Eğer bir internet sitesine sahipseniz paylaşmış olduğunuz içeriklerin Google aramalarında ilk 10 sonuç içerisinde yer alması fazlasıyla önem taşıyor. Dünya çapında en fazla tercih edilen arama motorunun herkese açık bir şekilde sunduğu istatistikler bizlere şunu gösteriyor; arama gerçekleştiren kullanıcıların neredeyse hiçbiri ikinci veya sonraki sayfalara göz atmıyor.

ilk 10 sonuç

Google PageSpeed Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed nasıl kullanılır? – Google tarafından sunulan bu hız testi aracını kullanmak oldukça basittir. Bunun için yapmanız gereken ilgili sayfayı ziyaret etmek ve karşınıza çıkan metin çubuğuna test etmek istediğiniz internet sitesinin & sayfasının adresini girmek. Bunun ardından “Analiz Et” butonuna tıklamanız testin başlamasını sağlayacaktır. Ortalama 5-10 saniye içerisinde analizi tamamlayacak olan servis size bolca detayın yer aldığı bir rapor sunacaktır. Test aracını ziyaret etmek için Google PageSpeed yazısına tıklamanız yeterli.

Google PageSpeed Insights tarafından sunulan rapor sayfasının öncelikli olarak mobil değerlendirme sonucunuzu size paylaşacaktır. Sol üst menüden Mobil veya Masaüstü sürümü için ayrı ayrı raporlara ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

pagespeed raporlar

Servis tarafından sunulan rapor içerisinde önceliklerinizi belirlemeniz için size yardımcı olması adına 3 farklı renk ve simge ile ayrılmış bildirimler bulunmaktadır. Bu bildirimler yeşil (daire), turuncu (kare) ve kırmızı (üçgen) şeklinde belirlenmiştir. Yeşil (daire) ile belirtilen bildirimlere doğrudan bir müdahalede bulunmanız gerekmemektedir. Bunlar halihazırda başarıyla gerçekleştirmiş olduğunuz konularda sizi bilgilendirmektedir.

Turuncu (kare) ile belirtilmiş olan bildirimler öncelik vermenizi gerektirmeyen fakat sayfanızın yüklenme hızı üzerinde etkili olabilecek bazı önerilerin paylaşıldığı alandır. Eğer bu alanda bir şey göremiyorsanız halihazırda zaten hepsini başarıyla tamamladığınız anlamına gelecektir. Son olarak karşılaşabileceğiniz bir diğer bildirim ise kırmızı (üçgen) şeklinde olacaktır. Bu öncelikli olarak müdahalede bulunmanız gereken bildirimlerdir. Burada belirtilen önerileri ve yönlendirmeleri doğru bir şekilde uygulamanız kullanıcı deneyiminizi geliştirmeniz açısından fazlasıyla öneme sahiptir.

Bir cevap yazın