İçeriğe geç

Kumbara nedir?

İnternet üzerinde ufak şeyler yaparken buralardan gelir elde eden insanların iyi bildiği bir şey vardır, eğer o işi mesleğin olarak görmüyorsan elde ettiğin gelir de karnını muhtemelen doyurmayacaktır. Benim bugün bu websitesinde karşılaştığım şey de aslında tam olarak bundan ibaret. Hobi amaçlı yazdığım yazılarımdan yazı arasına sıkıştırdığım website reklamları ve zaman zaman gelen sponsorlu makale teklifleri sayesinde elde ettiğim ufak bir gelirim var. Gelir dediysem lütfen yanlış anlamayın, çoğu zaman sitenin domain ve hosting masraflarını bile zar zor karşılayan bu miktarlar benim yazarlığı bir gelir kapısı olarak görmem için değil, hobi olarak yaptığım bu eylemin operasyon masraflarını (Hosting, domain, wordpress tema masrafları, satın aldığım seo hizmetleri ve elbette kahve giderim) karşılaması amacıyla varlar.

Artan döviz kuru nedeniyle sürekli hosting ve domain yenileme ücretlerinin artması elbette ki babası fabrikatör olan beni zaman zaman zora sokabiliyordu bu yüzden bu sorunları çözebilmek amacıyla kumbara sistemini geliştirdim. En basit tanımıyla kumbara websitesi üzerinden elde ettiğim gelirlerin depolandığı ve site için harcanması gerektiği dönemlerde harcandığı bir tür kasa.

2021 yılının başında başlattığım bu sistem ile 2025 yılının ocak ayına kadar websitesi gelirlerinin operasyon giderlerini çıkarmak şartıyla geriye kalan kısmını düzenli olarak bir hayır kurumuna bağışmayı hedefliyorum ve site üzerinden toplam miktarı da sizlere belirtmeyi umuyorum.

TarihGelirMiktarGüncel bakiye
02.01.2021Tanıtım yazısı43₺43₺
08.02.2021Tanıtım yazısı80₺123₺
29.02.2021Tanıtım yazısı40₺183₺