WordPress site hızlandırma için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sisteminde sitenizin performansını nasıl artırabilirsiniz? WordPress site hızlandırma eklentisi mi arıyorsunuz? Sizler için hazırlamış olduğum bu rehberde WordPress site açılış hızlandırma işlemi için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Ayrıca, WordPress mobil site hızlandırma için ekstradan kullanabileceğiniz bazı servisleri de size tanıtacağım.

WP site hızlandırma ihtiyacı duyuyor ve açılış hızı düşük olduğunu düşündüğünüz sitenizin performansını artırmak istiyorsanız bu aşamada uygulamanız gereken tek şey eklenti kullanımı değil. Sitenizin açılış hızına ve genel performansına etki eden oldukça fazla etken olduğunu belirtmek isterim. Dilerseniz yavaştan tüm bu konulara değineceğim WordPress site hızlandırma yazımın detaylarına geçiş yapalım.

Speed Optimization Free WordPress Plugin | by Visualmodo ...

Site Hızlandırma WordPress

WordPress site hızlandırma çalışmaları aynı zamanda içeriklerinizin Google arama sonuçlarında üst sıralara yükselmesini sağlayacak etkili bir SEO çalışmasıdır. Genel olarak kullanıcı deneyimi ve arama sonuçlarında rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız bunu başarmak için oldukça hızlı tepki veren ve açılan sayfalara ihtiyacınız var. Değer verdiğiniz ve sürekli olarak yeni içeriklerle zenginleştirdiğiniz wordpress tabanlı internet sitenizin hak ettiği başarıyı yakalamasını istiyorsanız wp site hızlandırma işlemlerini doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmalısınız.

Sıralamalarda yükselmenin temel şartlarından birisi içeriğinizin kalitesidir. Fakat içeriklerinizi özgün ve kaliteli bir şekilde hazırlamanıza rağmen sıralamalarda bir yükseliş yaşamıyorsanız bunun temel nedeni sitenizin açılış performansı olabilir. Eğer sitem yavaş açılıyor hissine kapılıyorsanız bu yavaşlığı Google çoktan fark etmiş ve kullanıcı deneyimini geliştirmeniz için sizi hak ettiğiniz sıralamadansa daha gerileri yerleştirmiş demektir.

Son yıllarda kullanıcı deneyimine fazlasıyla önem veren arama motorları ziyaretçilerin davranışlarını analiz ederek onların en çok neyi istediklerini belirlemeye çalışıyor. Kullanıcıların isteklerini sıralayarak algoritmalarında geliştirmeler yapan Google ve diğer sistemler site açılış hızlarını fazlasıyla ciddiye alıyor. Hatta Google site açılış hızının önemini site yöneticilerinin daha iyi anlayabilmesi ve bunu nasıl geliştirebileceklerini öğrenmeleri için hız testinizi ölçen bir sistem dahi geliştirdi. Bu sistemi incelemek ve daha fazla bilgi almak için geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Google PageSpeed Insights Nedir başlıklı yazımıza bir göz atabilirsiniz.

WP Site Hızlandırma

WP site hızlandırma çalışması öncesinde sitenizin hızını daha iyi analiz etmek için kullanabileceğiniz bazı araçlar bulunuyor. Bu araçlar arasında en popüleri Google tarafından sunulan “PageSpeed Insights”. Bu hız testi aracına alternatif olarak oldukça popüler ve gelişmiş raporlar sunan bazı servislerde bulunmuyor değil. Bu servislerden bazıları ise şunlar; GT Metrix, Tools Pingdom ve Web Page Test. Bu servislerin dışında kullanabileceğiniz birçok hız testi aracı bulunuyor olsa da dünya genelinde site yöneticileri tarafından tercih edilen ve doğru sonuçlar verdiğine inanılan servisler arasında ön plana bu isimler çıkıyor.

WordPress SEO Plugins Compared - Yoast vs All In One SEO pack ...

Sayfalarınızı optimize etme konusunda sorunlar yaşıyorsanız ve burada yer alan yöntemleri uygulamış olmanız değerleriniz istediğiniz seviyeye getirmeyi başaramadıysa bir uzmandan destek almak belki de en iyi çözüm yolu olabilir. Fakat WordPress alt yapısı kullanan kullanıcılar için birazdan anlatacağım ve kolayca uygulayabilecekleri bu yöntemler çoğu zaman wordpress site hızlandırma konusunda ihtiyacınızı karşılayacaktır. Unutmayın, hız testi sonucunuzun 100’e yakın olması elbette her zaman daha iyi olsa da bunu tam anlamıyla sağlamak bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Bu nedenle “Hızlı” olarak sayılabilecek 80 puan üzerinde yer almak çoğu zaman yeterli olacaktır.

Gelişmiş site hızı ölçüm araçları sayfalarınızın hızını ölçerken yüklenme hızı dışında kodlarınızı da analiz ederek hangi alanlarda geliştirme yapmanız gerektiğini size söylemektedir. WordPress kullanıcıların büyük çoğunluğu sitesinde paylaşmış oldukları resimleri optimize etmeyi unutarak, aslında çok daha düşük boyutlar ile yayın yapabilecekken genelde 2-3 katı büyüklükte, sıkıştırma yapılmamış görseller ile yayın yaparak sayfa açılış hızlarını düşürmektedir. Bu servisler bu ve çok daha fazlasını fark etmenizi sağlayarak sizi ücretsiz olarak yönlendirecektir. Birçoğunuzun aklında şu sorunun yer aldığını biliyorum, sitemi nasıl hızlandırırım? Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayayım ve WordPress site hızlandırma için dikkat etmeniz gereken & uygulamanız gereken 5 basit adımdan bahsedeyim.

Wordpress Hosting Nedir? » WordPressci

1- Hosting Seçimi

Bir internet sitesinin hızlı olmasını istiyorsanız kesinlikle yüksek performans sunan bir hosting & sunucuya ihtiyacınız var. Sitenizin barındırıldığı sunucunun genel performansına bağlı olarak sayfalarınızın yüklenme hızı da ciddi oranda fark yaratacaktır. Çoğu site yöneticisi uygun fiyatlı olması nedeniyle kalite standartlarının altında sunulan web hosting hizmetlerini tercih ederek site hızlarından feragat ediyor. Eğer gerçekten WordPress site hızlandırma yapmak istiyorsanız doğru hosting seçimi yapmalısınız.

Hosting seçiminizi gerçekleştirirken firma hakkında geniş çaplı bir araştırma yapmalı, bulabildiğiniz tüm inceleme ve yorumları dikkate almalısınız. Hatta mümkünse firma ile iletişime geçerek barındırma hizmetlerinde yer alan bazı site adreslerini öğrenmeli ve bunları bizzat kendiniz girerek, site içerisinde gezinerek test etmelisiniz.

2- HTTP İsteklerini Azaltın

Sitem yavaşladı ya da web sitem yavaş açılıyor gibi şikayetler incelendiğinde genellikle sayfaların çok fazla http isteği ürettiği görülmektedir. Yapılan bazı araştırmalar bize şu sonucu gösteriyor; sayfaların yüklenme hızlarını etkileyen nedenlerin %80’i farklı alt sayfalar ya da bölümlerden aktarılan resim, CSS ya da JS gibi diğer kaynaklardan kaynaklanıyor. WordPress sayfalarınızın yüklenmesi sırasında ziyaretçileriniz farkında olmadan ne kadar fazla alt sayfaya bağlanmaya çalışırsa o kadar yavaş yüklenen bir sayfaya sahip olacaktır.

Sayfalarınızın yüklenirken ne kadar fazla HTTP isteği oluşturduğunuzu görmek için Google Chrome tarayıcısını kullanabilirsiniz. Bunu görmek için herhangi bir sayfayı açmanızın ardından Chrome tarayıcısında sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz; F12 -> Açılan Pencereden “Network” bölümüne tıklayın. -> Açılacak sekmeden “All” sekmesinin seçili olduğundan emin olun. -> Bu pencere sayfanızın toplam boyutu ve ne kadar HTTP isteği oluşturduğu size gösterecektir. Bunları boş bir anınızda detaylı olarak incelemeli ve gereksiz istekleri azaltmak için kaldırmalısınız.

Easy to use Magazine WordPress Themes made in Germany – ThemeZee

3- Tema Seçimi

WordPress sitem yavaş açılıyor vb. şikayetlerini dile getiren kullanıcıların çoğunlukla tercih ettikleri temalardan kaynaklı performans sorunu yaşadığını söylesem? WordPress açık kaynak kodlu ve geliştirilmeye açık bir içerik yönetim sistemi olması nedeniyle bugüne kadar binlerce geliştirici tarafından sunulan yüzbinlerce temaya ev sahipliği yapıyor. Fakat bu geliştiriciler bazen yalnızca görsel odaklı çalışarak göz boyamaktan öteye gidemiyor. Kullanmış olduğunuz tema başarılı bir geliştirici tarafından mı hazırlanmış? Aynı temayı kullanan diğer sitelere göz attınız mı?

WordPress temanızı seçerken geliştiricinin gereksiz CSS ve JS kodları kullanıp kullanmadığına bir göz gezdirmelisiniz. Hız testi araçlarını kullanarak sitenizde en fazla hangi alanlarda iyileştirme yapılması gerektiğini inceleyebilirsiniz. Eğer CSS ve JS kodları ile ilgili değerlendirme puanınız çok düşük ama temanızı değiştirmek istemiyorsanız bu kodları sıkıştırmanıza yardımcı olacak eklentileri tercih edebilir ya da bir uzmandan yardım alarak temanıza müdahale etmesini isteyebilirsiniz.

4- Cache (Önbellek) Aktif Edin

Eğer gerçekten WP site hızlandırma çalışmalarınızdan yüksek verim almak istiyorsanız sayfalarınızda kesinlikle önbellek kullanmalısınız. Ziyaretçilerinizin sayfalarınızı ziyaret etmesi halinde bazı öğelerin bilgisayarlarında geçici olarak depolanmasını sağlayan bu teknoloji aynı kişinin sitenizi tekrardan ziyaret etmesi halinde içeriklerinizi çok daha hızlı açmasını sağlayacaktır. Cache sistemi sayfalarınızın küçültülerek kullanıcıların cihazlarında depolandığı bir kopyasının oluşturulmasını sağlar. Bu sayede kullanıcıların sunucunuza göndereceği veri tabanı sorgularında önemli ölçüde bir azaltma görülebilir.

WordPress site hızlandırma çalışmaları için Cache yani önbellek sistemini kurmanıza yardımcı olacak birçok eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler arasında sunucunuza bağlı olarak tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz LiteSpeed Cache eklentisi de bulunmaktadır. Sunucunuzu bağlı olarak diyorum çünkü bu eklenti arka planda sunucu yöneticiniz yani hosting firmanız tarafından LiteSpeed lisanslanması halinde kullanabileceğiniz bir eklenti. Buna ek olarak şahsen benim de çoğu zaman ilk tercihim olan, bir Türk tarafından geliştirilmiş ve en popüler önbellek eklentilerinden birisi olan WP Fastest Cache eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentinin bazı özellikleri ücretsiz sürümde kısıtlanmış olsa da tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz özellikleri çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır.

Eğer cache eklentilerini seçerken kafanız karışıyorsa En iyi 5 WordPress Cache Eklentisi yazımızı okumanızı öneririm.

5- Görselleri Sıkıştırın

Farkında olmasanız da sitenizde kullandığınız onlarca görsel sayfalarınızın açılış hızını ciddi anlamda etkilemektedir. Site açılış hızı konusunda bir ilerleme kat etmek istiyorsanız görsellerinizin sıkıştırılmış & optimize edilmiş sürümlerini kullanmanız gerektiğini belirtmek istiyorum. Eğer bir WordPress kullanıcısı iseniz bunun için kullanabileceğiniz onlarca eklenti yer alıyor. Ayrıca “Cache” adımında tavsiye ettiğim her iki eklentide bu özelliğe sahip. LiteSpeed Cache ücretsiz olarak sunarken, WP Fastest Cache yalnızca premium aboneliklerde resim sıkıştırma özelliğini kullanmanızı sağlıyor.

WordPress site hızlandırma çalışmalarının vazgeçilmezi olan görsel sıkıştırma konusunda size yardımcı olacak, benim de kullanmış olduğum tavsiye eklenti ise “TinyPNG” tarafından geliştirilen eklenti. Ücretsiz olarak 1 ay içerisinde sitenizde toplamda 500 görsel sıkıştırmanıza imkân tanıyan bu eklenti, geçmişe dönük yüklenmiş görsellerinizi de analiz ederek sıkıştırılmış versiyonlarını yayına almanızı sağlıyor. Eğer bir ay içerisinde 500 görselden fazla sıkıştırma yapmanız gerekirse oldukça uygun fiyatlarla bunu gerçekleştirmenize imkân tanıyor.

Bir cevap yazın